Drzewko filogenetyczne R1a

Moderator: Lappa

YDNA:
R1a-L260
MtDNA:
W3a1
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 12:12 pm
(wyodrębniłem odpowiedź do nowego wątku, bo zdaje się nie tyczył się pracy dr Juras)

Przywołane tu drzewko autorstwa ks. Pietrzaka jest mocno nie aktualne - bo pamiętam je sprzed paru lat,
kiedy nie były jeszcze znane pewne zależności pomiędzy gałęziami potwierdzone obecnie kilkoma nowymi markerami SNP.

Obecne i aktualne propozycje (powiedzmy - wersje sprzed pół roku) można znaleźć na stronie autora:
Skąd pochodzą Polacy, Słowianie, Europejczycy, inne ludy!

A więc dyskusja dziś nad wersją sprzed 2010 r. nie ma sensu.
:D

RG13 wrote:Mam laickie pytanie odnośnie grafu: "Drzewo klanu R1a1a”:
http://vpx.pl/i/2012/09/04/EtqhG.jpg

które to zdjęcie obróciłem o 90st. by lepiej go czytać i zauważyłem coś takiego:

1.
Zakres 1200-5000 lat p.n.e. przyjąłem sobie jako 1000 lat p.n.e.
Wówczas widać na nim odejścia/rozejścia się regularnie co 1000lat.
Ma to jakieś swoje logicznie wyjaśnienie?

2.
Rozejście się “z podgałęzi М458 – gałęzie środkowoeuropejska (СЕ) i zachodniosłowiańska (WS)”, jest to zrozumiałe, CE i WS wywodzą sie z M458, a ta żyje do dzisiaj, jednakże nie rozumiem jak intrpretować centralną i najgrubszą oś tego grafu.
Bo przecież ta oś podpisana jako “centralna eurazyjska R1a1a*” jest osią umowną/fikcyjną.
I dalej, jak interpretować wydzielenie się 1200-500 lat p.n.e. galęzi baltycko karpackiej z tej właśnie osi, a widoczne na grafie i w tekście (chodzi o tekst opisujący tenże graf) opisane jako pojawienie się gałęzi bałtycko-karpackiej (ВС), północnokarpackiej (NC) i starszej skandynawskiej (OS).”
“Pojawienie się”?
Inne wydzielają się z czegoś, a ona pojawia się znikąd?
Z czego ona sie wydzieliła, albo lepiej z której podgrupy. Jako, że na grafie znajduje się po jednej stronie, więc wnioskuję, że wydzielila sie ona z M458 lub wschodnioeurazyjskiej.
Jeśli nie z nich, to nie rozumiem istoty centralnej osi “centralna eurazyjska R1a1a*”.
Oni żyją niezmutowani do dzisiaj?
A może ta centralna oś to suma tzw. gałęzi reliktowych z których wyłaniają sie nowe HP?

PostPosted: Thu Sep 06, 2012 1:42 pm
Przejrzałem zalinkowną stronę i widzę, że niektóre pytania uzyskuja odpowiedź, ale.. no właśnie ale... jest takie przysłowie "Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów", które to przysłowie odnoszę do pewnego ideału grafu, który ilustrował by genealogię R1a.
Z tych zamieszczonych na zalinkowanej stronie, trudno laikowi zapoznawać się z tym procesem, a już te kołowe to ...istna Kołomyja.
Jak wglębię się w temat to postaram się zrobić swój graf :lol:

Return to Język Polski